Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na różne choroby. Obserwacja własnego organizmu jest podstawą profilaktyki zdrowotnej, należy też robić regularne badania.
Dziadkowie pełnią w naszym życiu ogromną rolę, uczą nas różnych rzeczy, często są przewodnikami w tych zwyczajnych sprawach i tych wyjątkowych. Dzielą się wiedzą, doświadczeniem i czasem. Dają ciepło, troskę, uwagę, akceptację i bliskość. Aby odwdzięczyć się za to, że są, za dobre słowo i każdy uśmiech możemy - zwłaszcza w dniu ich święta - podarować im badania sprawdzające stan ich zdrowia.
- Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na różne choroby. Obserwacja własnego organizmu jest podstawą profilaktyki zdrowotnej, należy też robić regularne badania. Do tych wykonywanych samodzielnie należą samobadanie piersi u kobiet i jąder u mężczyzn, pomiar ciśnienia tętniczego i masy ciała. Nawet zupełnie zdrowe osoby przynajmniej raz w roku powinny zgłosić się też do lekarza na podstawowe badania krwi i moczu oraz EKG serca, a także udać się na kontrolę stomatologiczną i czyszczenie zębów. Ponadto kobiety powinny regularnie wykonywać badanie ginekologiczne, w tym cytologię i mammografię, a każdy mężczyzna obowiązkowo co roku powinien przejść badanie prostaty. - tłumaczy dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. rozwoju i nauki Synevo i dodaje: - Po 60. roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, który często rozwija się bezobjawowo. Z tego powodu konieczne jest wykonywanie przynajmniej raz na dwa lata badania na obecność krwi utajonej w kale oraz, jeśli wynik jest dodatni, kolonoskopii. Pamiętajmy, że nawet dobrze widzący i słyszący seniorzy co dwa - trzy lata powinni kontrolować swój wzrok i słuch u okulisty i laryngologa. Podobnie często lekarze zalecają wykonanie badania poziomu elektrolitów, lipidogramu i RTG płuc. Każdy senior powinien też pamiętać o regularnym badaniu gęstości kości.
Rodzaj badań laboratoryjnych i diagnostycznych wykonywanychh u osób w wieku powyżej 60. roku życia powinien być dostosowany do stanu zdrowia seniorów, chorób współistniejących, stosowanych leków i innych czynników. Badania przydatne są zarówno w ogólnej ocenie stanu organizmu, jak i profilaktyce chorób takich jak cukrzyca czy nowotwory. Zakres badań rekomendowanych w opiece geriatrycznej jest szeroki i obejmuje badania laboratoryjne oraz badania diagnostyczne.
Do badań laboratoryjnych należą
Badania diagnostyczne to:
Dzień Babci i Dziadka to świetna okazja, by zrobić naszym bliskim seniorom przyjemność w postaci niezapowiedzianej wizyty, przesłać ciepłe życzenia czy porozmawiać dłużej. Pamiętajmy, że szczególnie w starszym wieku dobre zdrowie stanowi o jakości życia. Przypominajmy więc naszym seniorom o regularnych badaniach, wysyłajmy ich na kontrole lekarskie, organizujmy wizyty, w prezencie przekazujmy pakiet badań. Dbajmy o nasze babcie i dziadków na co dzień, nie tylko w dniu ich święta.
Źródło: Synevo